LEDENICE I ZABORAVLjENI BUNARI
Preteče današnjih frižidera su bile podzemne odaje na čiji pod bi bile polegnuti ledeni blokovi
U vreme kada nisu postojali frižideri, zamrzivači ili hladnjače, naši preci su morali da čuvaju robu kojom trguju na dovoljno niskoj temperaturi. Zato su služile veštačke pećine ili lagumi.
Ukoliko su hteli da u njima dosegnu još nižu temperaturu, pravili bi ledenice. To je to isto – lagum, s tim da bi na njegovu pod ovakve podzemne odaje stavljali ledene ploče. U to vreme, pre jednog i po ili dva veka, Sava bi obavezno tokom zime bila zaleđena.
Šegrti i kalfe bi silazili do reke sa testerama, sekli velike, ledene blokove i polegali ih po tlu jedne takve prostorije. Najpoznatija i najveća ledenica u Beogradu bila je Kraljeva i Kraljevska, koja se nalazila ispod današnje Botaničke bašte “Jevremovac”, a u njoj su čuvali namernice za kraljevski dvor još u doba kralja Milana Obrenovića.
U to vreme se većina Beograđana snabdevala vodom iz bunara a verovatno najveći bio je na mestu današnje podzemne železničke stanice „Vukov spomenik“. Od površine Ruzveltove ulice ova podzemna građevina dopire 50 metara u dubinu, do najnižih koloseka namenjenih vozovima koji pristaju ovde. Očigledno je iz doba austrijske vladavine, s početka 18. veka, a izvesno je da je ovaj bunar savremenik mnogo poznatijeg - Rimskog.